GHG Türkiye · Kullanım kılavuzu
Sanayi (IPPU) Aracı Kullanım Kılavuzu
Endüstriyel Süreçler ve Ürün Kullanımı (IPPU) Emisyon Envanteri ve Senaryo Aracı
IPCC 2006 Ulusal Sera Gazı Envanterleri Kılavuzu — Cilt 3: Endüstriyel Süreçler ve Ürün Kullanımı
Bu kılavuz, endüstriyel süreç ve ürün kullanımı (IPPU) emisyonlarının araçta nasıl hesaplanacağını anlatır: mineral, kimya ve metal endüstrileri, yakıtların enerji dışı kullanımı, elektronik, ODS ikame maddeleri ve diğer ürünler, florlu gazlar, SKDM kapsamındaki ürünler, CRF Tablo 2 sonuçları, senaryo modellemesi ve raporlama. Kılavuzdaki sayılar ve faktör tabloları aracın hesap motorlarından otomatik üretilir.
- 28
- hesaplama modülü
- 7
- IPCC kategori grubu (2A–2G)
- 15
- HFC/PFC türü (ODS ikameleri)
- 16
- sanayi azaltım seçeneği
- Sürüm
- 1.0
- Son gözden geçirme
- 17 Ekim 2026
- Güncel sürüm
- ghg-turkiye.com/hesaplayici/sanayi/kilavuz
Bu kılavuz araçla birlikte güncellenir. Sayılar ve faktör tabloları aracın kullandığı kayıtlardan üretilir. En güncel sürüm her zaman yukarıdaki adrestedir.
1Araç hakkında
Sanayi (IPPU) aracı, hammaddenin kimyasal veya fiziksel dönüşümünden ve ürünlerdeki sera gazlarının kullanımından kaynaklanan CO₂, CH₄, N₂O ve florlu gaz (HFC, PFC, SF₆, NF₃) emisyonlarını IPCC 2006 Kılavuzları Cilt 3 yöntemleriyle hesaplar. Ulusal envanter ekipleri, sanayi tesisleri ve SKDM için veri hazırlayan ihracatçılar için tasarlanmıştır.
| Grup | Modül | CRF | Lisanssız erişim |
|---|---|---|---|
| Mineral Endüstrisi | Çimento Üretimi | 2A1 | Açık |
| Mineral Endüstrisi | Kireç Üretimi | 2A2 | Lisans gerekir |
| Mineral Endüstrisi | Cam Üretimi | 2A3 | Lisans gerekir |
| Mineral Endüstrisi | Diğer Karbonat Kullanımları | 2A4 | Lisans gerekir |
| Kimya Endüstrisi | Amonyak Üretimi | 2B1 | Lisans gerekir |
| Kimya Endüstrisi | Nitrik Asit Üretimi | 2B2 | Lisans gerekir |
| Kimya Endüstrisi | Adipik Asit Üretimi | 2B3 | Lisans gerekir |
| Kimya Endüstrisi | Kaprolaktam, Glioksal ve Glioksilik Asit | 2B4 | Lisans gerekir |
| Kimya Endüstrisi | Karbür Üretimi | 2B5 | Lisans gerekir |
| Kimya Endüstrisi | Titanyum Dioksit Üretimi | 2B6 | Lisans gerekir |
| Kimya Endüstrisi | Soda Külü Üretimi | 2B7 | Lisans gerekir |
| Kimya Endüstrisi | Petrokimya ve Karbon Karası Üretimi | 2B8 | Lisans gerekir |
| Kimya Endüstrisi | Florokimya Üretimi | 2B9 | Lisans gerekir |
| Kimya Endüstrisi | Hidrojen Üretimi | 2B10 | Lisans gerekir |
| Metal Endüstrisi | Demir ve Çelik Üretimi | 2C1 | Lisans gerekir |
| Metal Endüstrisi | Ferroalaşım Üretimi | 2C2 | Lisans gerekir |
| Metal Endüstrisi | Alüminyum Üretimi | 2C3 | Lisans gerekir |
| Metal Endüstrisi | Magnezyum Üretimi | 2C4 | Lisans gerekir |
| Metal Endüstrisi | Kurşun Üretimi | 2C5 | Lisans gerekir |
| Metal Endüstrisi | Çinko Üretimi | 2C6 | Lisans gerekir |
| Metal Endüstrisi | Nadir Toprak Üretimi | 2C7 | Lisans gerekir |
| Enerji Dışı Ürünler ve Çözücü Kullanımı | Yağlayıcı Kullanımı | 2D1 | Lisans gerekir |
| Enerji Dışı Ürünler ve Çözücü Kullanımı | Parafin Mumu Kullanımı | 2D2 | Lisans gerekir |
| Enerji Dışı Ürünler ve Çözücü Kullanımı | Asfalt ve Bitüm Kullanımı | 2D3 | Lisans gerekir |
| Enerji Dışı Ürünler ve Çözücü Kullanımı | Çözücü Kullanımı | 2D4 | Lisans gerekir |
| Elektronik, Florlu Gazlar ve Diğer Ürün Kullanımı | Elektronik Sektörü | 2E | Lisans gerekir |
| Elektronik, Florlu Gazlar ve Diğer Ürün Kullanımı | ODS İkame Maddeleri (HFC/PFC) | 2F | Lisans gerekir |
| Elektronik, Florlu Gazlar ve Diğer Ürün Kullanımı | Diğer Ürün İmalatı ve Kullanımı | 2G | Lisans gerekir |
| Envanter ve Raporlama | Envanter (2A–2G) | CRF Tablo 2 | Açık |
2Hızlı başlangıç
- 1
Envanter profilini doldurun
Başlangıç ekranında raporlayan kurumu, envanter sınırını ve ülkeyi girin.
- 2
Analiz yılını ve GWP setini belirleyin
Yıl veya yıllar ekleyin; AR4, AR5 veya AR6’yı seçip onaylayın. Florlu gazlarda seçili setin tür bazındaki GWP değerleri kullanılır.
- 3
İlgili modülleri açın
Sol menüde yalnızca tesisinizde ya da ülkenizde bulunan süreçlerin modüllerini doldurun.
- 4
Üretim ve hammadde verisini girin
Tier 1’de ürün üretimi yeterlidir; Tier 2/3’te tesise özgü faktörler, hammadde ve karbon kütle dengesi verisi girilir.
- 5
Envantere ekleyin
Her sayfada alt çubuktaki Envantere Ekle ile sonucu seçili yıla kaydedin.
- 6
Sonuçları kontrol edip dışa aktarın
Sonuçlar modülünde CRF Tablo 2’yi ve gaz bazında kırılımı inceleyin; PDF veya Excel olarak indirin.
3Başlangıç ekranı ve temel ayarlar
| Ayar | Ne belirler |
|---|---|
| Envanter profili | Raporlayan kurum, envanter sınırı ve ülke. Rapor başlığında ve PDF künyesinde kullanılır; beş sektör aracında ortaktır. |
| Analiz yılı | Hesapların kaydedileceği yıl veya yıllar. |
| GWP versiyonu | CH₄, N₂O ve florlu gazların CO₂ eşdeğerine çevrilmesinde kullanılan set. |
| Kademe (Tier) | Sayfanın üstünden seçilir; varsayılan Tier 1’dir. |
| IPCC kılavuz sürümü | IPCC 2006 (varsayılan) veya 2019 İyileştirmesi. Nitrik asit, florokimya, demir-çelik, alüminyum, elektronik, ODS ikameleri ve diğer ürün modüllerinin varsayılanlarını değiştirir. Hidrojen (2B10) ve nadir toprak (2C7) modülleri 2019 İyileştirmesi kaynaklıdır. Seçim diğer sektör araçlarıyla ortaktır. |
| Gaz | AR4 | AR5 | AR6 |
|---|---|---|---|
| CO₂ | 1 | 1 | 1 |
| CH₄ (fosil) | 25 | 28 | 29,8 |
| CH₄ (biyojenik) | 25 | 28 | 27 |
| N₂O | 298 | 265 | 273 |
4Mineral endüstrisi (2A)
Çimento, kireç, cam ve diğer karbonat kullanımlarında kalsinasyondan çıkan CO₂’yi hesaplar. Karbonat girdileri ortak bir içe aktarma araç çubuğuyla toplu yüklenebilir.
CO₂ (çimento, Tier 1) = [Σ (Çimento_i × Klinker oranı_i) − İthal klinker + İhraç klinker] × EF_klinker| Çimento türü | Varsayılan | Aralık |
|---|---|---|
| Portland (saf) | 0,96 | 0,95–0,97 |
| Portland (≤%5 kireçtaşı) | 0,91 | 0,90–0,92 |
| Harç Çimentosu | 0,64 | 0,64–0,64 |
| Curuf Katkılı Portland | 0,82 | 0,70–0,93 |
| Portland BF Curuf | 0,49 | 0,28–0,70 |
| Portland Puzzolan | 0,55 | 0,28–0,81 |
| Puzzolan Katkılı Portland | 0,62 | 0,28–0,95 |
| Curuf Çimentosu | 0,15 | 0,00–0,29 |
| Bilinmeyen / Karışık Üretim | 0,75 | 0,75–0,75 |
| Kireç türü | EF |
|---|---|
| Yüksek Kalsiyumlu Kireç | 0,75 |
| Dolomitik Kireç (gelişmiş) | 0,86 |
| Dolomitik Kireç (gelişmekte) | 0,77 |
| Hidrolik Kireç | 0,59 |
| Cam türü | EF | Kırık cam |
|---|---|---|
| Düz Cam | 0,21 | 10–25 % |
| Şişe Camı (Şeffaf) | 0,21 | 30–60 % |
| Şişe Camı (Renkli) | 0,21 | 30–80 % |
| Cam Elyaf (E-cam) | 0,19 | 0–15 % |
| Cam Elyaf (Yalıtım) | 0,25 | 10–50 % |
| Özel Cam (TV Panel) | 0,18 | 20–75 % |
| Özel Cam (TV Huni) | 0,13 | 20–70 % |
| Özel Cam (Sofra) | 0,10 | 20–60 % |
| Özel Cam (Lab/Farma) | 0,03 | 30–75 % |
| Özel Cam (Aydınlatma) | 0,20 | 40–70 % |
| Karbonat | EF |
|---|---|
| Kalsit / Aragonit (CaCO₃) | 0,440 |
| Manyezit (MgCO₃) | 0,522 |
| Dolomit (CaMg(CO₃)₂) | 0,477 |
| Siderit (FeCO₃) | 0,380 |
| Ankerit (Ca(Fe,Mg,Mn)(CO₃)₂) | 0,442 |
| Rodokrozit (MnCO₃) | 0,383 |
| Soda Külü (Na₂CO₃) | 0,415 |
5Kimya endüstrisi (2B)
Amonyak, nitrik asit, adipik asit, kaprolaktam, karbür, titanyum dioksit, soda külü, petrokimya, florokimya ve hidrojen üretimini kapsar. Başlıca gazlar CO₂ (amonyak, petrokimya), N₂O (nitrik asit, adipik asit, kaprolaktam) ve HFC-23 (florokimya). Adipik asit Tier 1 faktörü 300 kg N₂O/t ürün.
| Üretim yolu | EF |
|---|---|
| Konvansiyonel reforming — doğal gaz | 1,694 |
| Fazla hava reforming — doğal gaz | 1,666 |
| Ototermal reforming — doğal gaz | 1,694 |
| Kısmi oksidasyon | 2,772 |
| Ortalama — doğal gaz (Avrupa) | 2,104 |
| Ortalama — kısmi oksidasyon (Avrupa) | 3,273 |
| Tesis türü | EF |
|---|---|
| NSCR bulunan tesisler (tüm basınçlar) | 2,0 |
| Proses entegre / kuyruk gazı N₂O imhası | 2,5 |
| Atmosferik basınç (düşük basınç) | 5,0 |
| Orta basınç | 7,0 |
| Yüksek basınç | 9,0 |
| Tesis türü | EF |
|---|---|
| Eski (1975 öncesi) tesisler — tüm prosesler | 19,0 |
| Tek basınç — düşük (L/L) | 5,0 |
| Tek basınç — orta (M/M) | 8,0 |
| Tek basınç — yüksek (H/H) | 9,0 |
| Tek basınç + azaltım teknolojisi (NSCR dahil tüm seviyeler) | 2,5 |
| Çift basınç (M/H) | 9,0 |
| Çift basınç (M/H) + azaltım | 2,5 |
| Çift basınç (L/M) | 7,0 |
| Çift basınç (L/M) + azaltım | 1,5 |
| Ürün ve süreç | EF | Birim |
|---|---|---|
| Metanol (konvansiyonel reforming, NG) | 0,67 | t CO₂/t CH₃OH |
| Metanol (kombine reforming) | 0,69 | t CO₂/t CH₃OH |
| Etilen (etan besleme) | 1,73 | t CO₂/t C₂H₄ |
| Etilen (nafta besleme) | 1,04 | t CO₂/t C₂H₄ |
| Etilen (gaz yağı besleme) | 0,86 | t CO₂/t C₂H₄ |
| EDK/VKM (dengeli oksiklorasyon) | 0,27 | t CO₂/t EDK |
| Etilen oksit (katalitik oksidasyon) | 0,86 | t CO₂/t EO |
| Akrilonitril (SOHIO amoksidasyon) | 1,00 | t CO₂/t ACN |
| Karbon siyahı (fırın prosesi) | 2,62 | t CO₂/t CB |
| Karbon siyahı (termal proses) | 4,67 | t CO₂/t CB |
6Metal endüstrisi (2C)
Demir-çelik, ferroalaşım, alüminyum, magnezyum, kurşun, çinko ve nadir toprak metallerini kapsar. Demir-çelikte Tier 1 süreç bazlı faktör, Tier 2 karbon kütle dengesi kullanır; ferroalaşımda 10 alaşım türü tanımlıdır. Alüminyumda anot tüketiminden CO₂ ve anot etkisinden PFC (CF₄, C₂F₆), magnezyumda SF₆ hesaplanır.
| Süreç | EF |
|---|---|
| Sinter Üretimi | 0,20 |
| Kok Fırını | 0,56 |
| Pik Demir (Yüksek Fırın) | 1,35 |
| Doğrudan İndirgenmiş Demir (DRI) | 0,70 |
| Pelet Üretimi | 0,03 |
| Bazik Oksijen Fırını (BOF) | 1,46 |
| Elektrik Ark Fırını (EAF) | 0,08 |
| Açık Ocaklı Fırın (OHF) | 1,72 |
| Küresel Ortalama (%65 BOF) | 1,06 |
| Teknoloji | CO₂ | CF₄ | C₂F₆ |
|---|---|---|---|
| Merkez Çalışmalı Pişirilmiş Anot (CWPB) | 1,6 | 0,40 | 0,04 |
| Yan Çalışmalı Pişirilmiş Anot (SWPB) | 1,6 | 1,60 | 0,40 |
| Dikey Saplı Søderberg (VSS) | 1,7 | 0,80 | 0,04 |
| Yatay Saplı Søderberg (HSS) | 1,7 | 0,40 | 0,03 |
7Enerji dışı ürünler ve çözücüler (2D)
- Yağlayıcılar: 7 yağlayıcı türü; varsayılan oksidasyon payı (ODU) 0,20 (Denklem 5.2–5.3).
- Parafin mumu: uygulama türüne göre ODU, varsayılan 0,20.
- Asfalt ve bitüm: yol yüzeyi ve çatı kaplama; yalnızca Tier 1 tanımlı.
- Çözücü kullanımı: 4 kullanım kategorisi; fosil karbon payından CO₂. Yalnızca Tier 1 tanımlı.
8Elektronik, ODS ikameleri ve diğer ürünler (2E–2G)
- Elektronik (2E): yarı iletken, düz panel ekran ve fotovoltaik üretiminde florlu gazlar ve ısı transfer akışkanları. 2019 İyileştirmesi seçildiğinde güncel Tier 1/2 faktörleri ve imha verimleriyle ayrı bir panel açılır.
- ODS ikame maddeleri (2F): soğutma ve klima (8 alt uygulama; 2019’da 12), köpük (22 alt uygulama), aerosol (5), yangın söndürme ve çözücü kullanımı. 15 HFC/PFC türü ve 6 hazır soğutucu karışımı tanımlıdır.
- Diğer ürünler (2G): elektrik donanımındaki SF₆ (Sızdırmaz Basınçlı Ekipman (OG şalt — ≤52 kV); Kapalı Basınçlı Ekipman (YG şalt / GIS / devre kesici — >52 kV); Gaz Yalıtımlı Transformatörler (GIT)), tıbbi ve diğer N₂O kullanımı, askeri ve araştırma uygulamaları, ses yalıtımlı camlar.
9SKDM (CBAM) kapsamındaki ürünler
Avrupa Birliği Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması kapsamındaki ürünlerin gömülü emisyonlarının çekirdeğini endüstriyel proses emisyonları oluşturur. Aşağıdaki modüller bu ürünlerin doğrudan proses emisyonlarını hesaplar:
- Çimento (2A1): klinker kalsinasyonundan proses CO₂’si.
- Demir ve çelik (2C1): yüksek fırın, BOF, elektrik ark fırını ve DRI rotalarında indirgeyici karbon.
- Alüminyum (2C3): anot tüketimi CO₂’si ve anot etkisi PFC’leri.
- Gübre zinciri: amonyak (2B1) CO₂’si ve nitrik asit (2B2) N₂O’su.
10Sonuçlar ve CRF Tablo 2
Envantere eklenen sonuçlar Sonuçlar modülünde CRF Tablo 2 yapısında birleşir: 2A mineral, 2B kimya, 2C metal, 2D enerji dışı ürünler, 2E elektronik, 2F ODS ikameleri ve 2G diğer ürünler. Değerler gaz bazında (CO₂, CH₄, N₂O, HFC, PFC, SF₆, NF₃) ve seçili GWP ile CO₂ eşdeğeri olarak gösterilir.
11Senaryo modellemesi
- Senaryo modülü envantere kaydedilen sanayi sonuçlarını baz alarak BAU ve azaltım patikaları kurar; boş bir envanterle senaryo kurulamaz.
- Azaltım senaryosu: 16 sanayi azaltım seçeneğinden (Ek A) seçtiğiniz önlemlerle hedef yıllardaki sapmayı gösterir; klinker oranı düşürme, çimentoda karbon yakalama, N₂O giderimi, yeşil hidrojen ve elektrik ark fırınına geçiş gibi.
- Kilometre taşları arasındaki yıllar seçtiğiniz yöntemle doldurulur: doğrusal, üstel, S-eğrisi, polinom, basamak veya özel.
- Sanayiyi elektrik, ulaştırma ve binalarla birlikte optimize eden En Düşük Maliyetli Patika modülü Ulusal Raporlama Paketi’nde yer alır.
12Kaydetme, içe aktarma ve dışa aktarma
| İşlem | Nerede | Açıklama |
|---|---|---|
| Envantere Ekle | Alt çubuk | Çalışma sayfasının sonucunu seçili yıla kaydeder. |
| Kaydet / Oturumlar | Üst araç çubuğu | Oturumu tarayıcınıza kaydeder; klasör simgesi önceki oturumları açar. |
| Çalışma dosyası (.ghgwork) | Oturumlar | Tüm girişleri dosya olarak indirir; başka bir cihazda içe aktarılır. |
| Karbonat ve kütle dengesi içe aktarma | Mineral ve metal sayfaları | Karbonat girdilerini ve karbon kütle dengesi satırlarını toplu yükler. |
| Excel/CSV şablonu | Modüllerin çoğu | Üretim ve faaliyet satırlarını şablonla toplu yükleme. |
| PDF raporu ve Excel | Sonuçlar | Künyeli CRF Tablo 2 raporu ve çalışma kitabı. |
Deneme ve lisanssız kullanımda hesaplayabilir, kaydedebilir ve raporu filigranlı PDF olarak önizleyebilirsiniz. Excel, görsel ve filigransız PDF çıktıları ücretli lisans gerektirir. Çalışma dosyaları ve boş içe aktarma şablonları bu kısıtın dışındadır.
13Adım adım örnekler
Örnek 1 — Çimento fabrikası, Tier 1. Yılda 1.000.000 t çimento, Portland (saf); klinker ithalatı ve ihracatı yok.
Klinker = 1.000.000 t × 0,96 = 960.000 tCO₂ = 960.000 t × 0,52 = 499.200 t CO₂Örnek 2 — Nitrik asit tesisi, Tier 1. Yılda 100.000 t HNO₃ (%100 bazında), tesis türü: orta basınç; azaltım yok.
N₂O = 100.000 t × 7,0 kg/t = 700 t N₂OCO₂e (AR5) = 700 × 265 = 185.500 t CO₂e14Doğrulama ve kalite kontrol
| Kontrol | Beklenti |
|---|---|
| Proses / yanma ayrımı | Yakıt yanması enerji aracında; IPPU’da yalnızca proses ve hammadde kullanımı |
| Klinker dengesi | İthal ve ihraç klinker düzeltmesi yapılmış |
| Azaltım verisi | N₂O imha verimi ve çalışma oranı tesis kayıtlarıyla tutarlı |
| Florlu gaz türleri | Karışımlar bileşenlere ayrılmış; doğru GWP seti seçili |
| Yıllar arası trend | Ani sıçramalar üretim değişimiyle açıklanmalı |
15Sık karşılaşılan sorunlar
| Belirti | Olası neden | Çözüm |
|---|---|---|
| Çimento CO₂ beklenenden yüksek | Klinker ihracatı düşülmemiş | İthal ve ihraç klinker alanlarını doldurun |
| Amonyak CO₂ iki kez sayılıyor | Hammadde gazı enerji aracına da girilmiş | Hammadde olarak kullanılan gazı enerji aracından çıkarın |
| Tier 3 sonucu boş | Tesis ölçüm verisi yok | Tier 2 kullanın ya da ölçüm sonuçlarını girin |
| Florlu gaz CO₂e değişti | GWP seti değiştirildi | Beklenen davranış; tür değerleri seçili sete göre uygulanır |
| Modül veya kademe kilitli | Lisans ya da deneme sınırı | Plan ayrıntıları için fiyatlandırma sayfasına bakın |
16Sözlük
| Terim | Açıklama |
|---|---|
| IPPU | Endüstriyel süreçler ve ürün kullanımı |
| Kalsinasyon | Karbonatların ısıyla oksit ve CO₂’ye ayrışması |
| Klinker oranı | Çimentodaki klinker payı |
| CKD | Çimento fırını tozu |
| ODU | Kullanım sırasında oksitlenen pay (enerji dışı ürünler) |
| HFC / PFC / SF₆ / NF₃ | Florlu sera gazları |
| ODS | Ozon tabakasını incelten maddeler; 2F bunların ikamelerini kapsar |
| SKDM / CBAM | AB Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması |
| CRF | Common Reporting Format: UNFCCC ortak raporlama formatı |
17Kaynaklar
- IPCC (2006). 2006 IPCC Guidelines for National Greenhouse Gas Inventories, Volume 3: Industrial Processes and Product Use.
- IPCC (2019). 2019 Refinement to the 2006 IPCC Guidelines, Volume 3.
- IPCC AR4 WG1 Tablo 2.14, AR5 WG1 Tablo 8.7, AR6 WG1 Tablo 7.SM.7 — GWP100 değerleri.
- UNFCCC. Common Reporting Format, Tablo 2 (IPPU).
Ek A — Sanayi azaltım seçenekleri
| Kod | Önlem | CRF | Tipik azaltım |
|---|---|---|---|
| I01 | Çimento Klinker Oranı Düşürme | 2A1 | 15–35 % |
| I02 | Alternatif Çimento (LC3, Geopolimer) | 2A1 | 5–40 % |
| I03 | Çimento CCS | 2A1 | 85–95 % |
| I05 | Cam Üretimi Elektrifikasyonu | 2A3 | 30–70 % |
| I06 | Nitrik Asit N₂O Katalitik Giderimi | 2B2 | 70–95 % |
| I07 | Adipik Asit N₂O Giderimi | 2B3 | 90–99 % |
| I08 | Petrokimya Biyobazlı Hammadde Geçişi | 2B8 | 20–70 % |
| I09 | Amonyak Üretimi — Yeşil H₂ | 2B1 | 80–100 % |
| I10 | Çelik — EAF'a Geçiş | 2C1 | 15–78 % |
| I11 | Çelik — DRI-H₂ (Hidrojen Bazlı Demir İndirgeme) | 2C1 | 80–95 % |
| I12 | Alüminyum — Inert Anot Teknolojisi | 2C3 | 50–90 % |
| I13 | Hurda Metal Geri Dönüşüm Artışı | 2C1 | 25–55 % |
| I14 | HFC Phase-Down (Kigali Değişikliği) | 2F | 80–85 % |
| I15 | Doğal Soğutucuya Geçiş | 2F | 85–99 % |
| I16 | SF₆ Alternatifleri (Elektrik Ekipmanları) | 2G1 | 80–100 % |
| I17 | Soğutucu Gaz Geri Kazanımı | 2F | 30–60 % |
Sürüm geçmişi
| 17 Ekim 2026 | İlk sürüm. |